Film krótkometrażowy Polki dla Niepodległej

Osiemnastego listopada 2018 roku w Pałacu Młodzieży w Katowicach premierę miał film krótkometrażowy pt. “Polki dla Niepodległej”, projekt tworzony z okazji obchodów setniej rocznicy Dnia Niepodległości Polski. Obraz opowiada o latach okupacji naszej Ojczyzny i roli kobiet w jej wyzwoleniu.

Uczennice Szkoły Podstawowej dla dziewcząt Płomień w Katowicach- Giszowcu po raz pierwszy miały okazje wziąć udział w tak dużym przedsięwzięciu. Wszystko odbywało się przez 2 dni zdjęciowe pełne emocji zarówno po stronie aktorskiej… jak i realizatorskiej.

Planem filmowym okazał się teren samej szkoły zarówno wewnątrz budynku jak i terenów wokół niego. Ciasne korytarze i szatnie stały się więzieniem, stary magazyn szpitalem, a sale lekcyjne domostwami pełnymi nostalgii.
Charakteryzacja, kostiumy, scenografia, dialogi, reżyseria… to wszystko jest dziełem dziewcząt, które popisały się swoją kreatywnością, a determinacją nadrabiały ewentualne braki warsztatów aktorskich i wysoko budżetowych produkcji.

My, podjęliśmy wyzwanie, by to wszystko skleić w całość, nadać temu barwy i brzmienia, a finalnie pokazać jak najszerszej widowni. Dziesiątki wnikliwych ujęć  w tych wymagających warunkach powstawało z użyciem kamery 4K, statywów, stabilizatorów, sliderów.
Rejestrowany dźwięk uwieczniony został za pomocą mikrofonów krawatowych i kierunkowych.
Rzecz jasna nie odbyło się bez dodatkowego oświetlenia lamp, blendy czy nawet świeczek.

Postprdukcja Etiudy, to rzecz czasochłonna. 10 dni selekcji ujęć, synchronizacji ścieżek video i audio, montażu wybranego materiału, korekcji, nakładania efektów, koloryzacji w naszych przytulnym studio w Chorzowie. Aby nie stracić efektu, film został zakodowany do kinowego formatu DCP.

Efekt cieszy oko i ucho, a frekwencja na premierze potwierdza, że było warto.

Poniżej możesz zobaczyć trailer filmu.